Menopauza – co to jest, jak przebiega, jakie są jej objawy?
Czy zdajesz sobie sprawę, że ok. 1/3 życia kobiety przypada w czasie około i pomenopauzalnym?
Zmiany menopauzalne wynikają z pogorszenie się czynności fizjologicznej jajników – szczególnie niedoboru estrogenów.
Wyróżniamy 3 etapy przechodzenia w stan menopauzy:
- Premenopauza – trwająca od 2 do 8 lat, pierwsze sygnały endokrynologiczne, biologiczne i kliniczne,
- Menopauza – rozpoznawana po 12 miesięcznym nieprzerwanym okresie braku miesiączki, dla którego nie było innych fizjologicznych czy patologicznych przyczyn,
- Postmenopauza – po ostatniej miesiączce aż do śmierci.
Średni wiek menopauzy to 50 rok życia. O przedwczesnej menopauzie mówimy, gdy wystąpiła przed 40 rokiem życia, natomiast opóźniona po ukończeniu 54 lat.
Jak przebiega menopauza? Jakie zmiany cyklu miesiączkowego możemy zaobserwować i jak zmienia się gospodarka hormonalna?
Proces starzenia się jajników charakteryzuje się postępującą utratą liczby pęcherzyków pierwotnych, jajniki wydzielają mniej estrogenów, zwiększa się częstotliwość zaburzeń owulacji i rozwoju ciałka żółtego po owulacji, w rezultacie obniża się płodność.
Pierwsze dyskretne zmiany cyklu miesiączkowego zaczynają się już ok. 35 roku życia.
Należą do nich: krótsze krwawienia miesiączkowe, objaw śluzu szyjkowego rozpoczynający się wcześniej i trwający dłużej, krótszy średni czas trwania cyklu, częściej podwójny objaw śluzu czyli tzw. łaty śluzowe.
Ponadto, obniżona ilość estrogenów powoduje osłabienie jakości śluzu szyjkowego (proces starzenia się szyjki macicy), a w kolejnych latach długość cyklu się wydłuża z uwagi na stopniowe wydłużanie fazy pęcherzykowej. Dojrzewający pęcherzyk może ulegać zanikowi, co z kolei może powodować krwawienia śródcykliczne. Skutkiem stabilizacji niskich stężeń estrogenów w surowicy krwi jest brak krwawień miesięcznych i wystąpienie menopauzy.
Menopauzie towarzyszą różnego rodzaju objawy:
- najbardziej znane uderzenia gorąca, tzw. wary, występują o ok. 80% kobiet (u 10-15% kobiet wymagają leczenia),
- psycho-emocjonalne tj. bezsenność, rozdrażnienie, znużenie, depresja, płaczliwość, pogorszenie pamięci, melancholia i lęk,
- oraz inne tj. bóle głowy, przyrost masy ciała, bóle stawów, pleców, palpitacje, zaparcia, bolesne oddawanie moczu, zmniejszenie libido.
Mimo, że jest to trudny okres w życiu kobiety to należy pamiętać , że jest to naturalny proces fizjologiczny a nie choroba. Stanowi on wyzwanie dla wielu kobiet, a sposób przeżywania zależy od samej kobiety i jej nastawienia oraz wsparcia osób najbliższych.
MASZ PYTANIA?
Jak możemy ci pomóc?
SIEDZIBA
ul. Eugeniusza Romera 4b
02-784 Warszawa-Ursynów
kontakt@wtrosceoplodnosc.pl
TELEFON
882 795 099
RODO i DSA
© Fundacja "W trosce o płodność" | KRS:0001002112 | Polityka prywatności | Projekt i wykonanie Solutions Media