Endometrioza – czym jest?

Endometrioza to choroba wikłająca nie tylko kobiecą płodność, ale zdecydowanie wpływająca na spadek komfortu codziennego funkcjonowania.

Endometrioza to tak zwana choroba wędrującej śluzówki macicy (endometrium), kojarzona przede wszystkim z bardzo dużymi dolegliwościami bólowymi w trakcie miesiączki. Według badań, aż w 50% przypadków może znacząco wikłać płodność i być bezpośrednią przyczyną niepłodności u kobiet!

Podział kliniczny wyróżnia 4 stadia endometriozy (I, II, III i IV stopień), w zależności od lokalizacji i towarzyszących objawów. Od stopnia jej zaawansowania zależy też postępowanie kliniczne.

    Przebieg endometriozy

    Największym problemem związanym z obecnością endometriozy, są tzw. wszczepy (ogniska) endometrialn. To nic innego, jak komórki endometrium, które – wędrując drogą krwi – docierają w rożne miejsca kobiecego ciała, najczęściej w obrębie narządów miednicy, ale nie tylko – nacieki endometrialne obejmować mogą:
    • warstwę mięśniową macicy (tzw. adenomioza),
    • obręb jajowodów,
    • wnętrze jajników (tzw. torbiele czekoladowe),
    • odbytnicę (bolesne wypróżnianie, krew w stolcu, bolesne współżycie w niektórych pozycjach seksualnych),
    • ścianę pęcherza moczowego (częste parcie na mocz, tzw. parcie naglące, bolesne oddawanie moczu – objawy sugerujące zapalenie układu moczowego bez jego potwierdzenia w badaniach laboratoryjnych),
    • jamę otrzewnej i naciekać ją głęboko, dając mocno nietypowe objawy otrzewnowe (m.in. twardość, wzmożone napięcie tkanek brzucha, ból),
    • jelita, ściany żołądka, a nawet… płuca!

    Niezależnie jednak od tego, gdzie pojawią się ogniska endometrium, reagują one podobnie na cykliczne zmiany hormonalne, jak właściwa błona śluzowa macicy: wzrastają, złuszczają się, tworzą nowe naczynia krwionośne, wydzielają substancje prozapalne, podrażniając tym samym okoliczne tkanki i generując powstanie zrostów, czyli wewnętrznych blizn, nierzadko przyczyniając się do zaburzeń funkcjonowania zajętych tkanek.

    A to powodować może przede wszystkim silne dolegliwości bólowe, zmniejszając nie tylko komfort codziennego funkcjonowania i życia intymnego, ale i również być przyczyną niepłodności, poprzez ciągły stan zapalny i ograniczenie ruchomości narządów rodnych wskutek powstałych blizn, czyli tzw. zrostów.

      Diagnostyka endometriozy

      Diagnostyka tego schorzenia nie jest łatwa. Obejmować powinna przede wszystkim dokładny medyczny wywiad z uwzględnieniem charakteru i bolesności miesiączek, plamień śródcyklicznych, bolesności w trakcie współżycia, ewentualnych problemów z płodnością.
      Następnie wykonywane jest:
      • badanie ginekologiczne palpacyjne,
      • badania laboratoryjne i
      • diagnostyka obrazowa w postaci specjalistycznego USG oraz rezonansu magnetycznego (MR).
      Ostatecznym potwierdzeniem obecności endometriozy jest operacja drogą laparoskopii.

      Przyczyny endometriozy

      Na chwilę obecną nie jest poznane dokładne źródło: wiemy jednak, że bardzo istotne znaczenie mają:
      • predyspozycje genetyczne (tzw. rodzinne bolesne miesiączkowanie),
      • choroby wynikające z autoagresji organizmu (autoimmunologiczne), a także
      • operacyjne naruszenie tkanki endometrium, w której dochodzi do przeniesienia komórek endometrium (operacje drogą brzuszną, cięcie cesarskie).
      Sporo mówi się także o tzw. wstecznym miesiączkowaniu – gdy wskutek (prawdopodobnie) wad anatomicznych w narządach miednicy mniejszej kobiet, w trakcie skurczów miesiączkowych krew menstruacyjna dostaje się do jajowodów, a stamtąd – do otrzewnej.

      Leczenie endometriozy

      Postępowanie terapeutyczne w przypadku endometriozy zależy od stopnia jej zawansowania, objawów towarzyszących chorobie, wieku i planów rodzicielskich kobiety.

      Wykorzystywane jest leczenie farmakologiczne: NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), a także środki hormonalne dwuskładnikowe (estrogenowo-progestagenowe) lub jednoskładnikowe (tylko progestagenowe), które mają za zadanie zmniejszyć dolegliwości bólowe i rozrost tkanki endometrium. Działanie hormonalne często włączane jest na krótki okres czasu (np. 3-4 cykle), problemem staje się stosowanie ich w sposób ciągły, jako jedynego remedium na objawy endometriozy.

      Dlatego niezwykle istotnym jest podejście od podstaw. Endometrioza związana jest:
      • z ciągłym stanem zapalnym,
      • z powstaniem bolesnych zrostów.
      Na zmniejszenie stanu zapalnego i ograniczenie wzrostu dolegliwości z tego tytułu, podstawą jest DIETA PRZECIWZAPALNA, natomiast zniwelowanie dolegliwości bólowych związanych z powstałymi zrostami i jako zapobieganie powstaniu nowych, możliwe jest dzięki udziałowi FIZJOTERAPII UROGINEKOLOGICZNEJ (urofizjoterapii). Obydwu zagadnieniom poświęcone zostaną osobne wpisy naszych specjalistek.

      mgr Karolina Gleń

      POŁOŻNA

      MASZ PYTANIA?

      Jak możemy ci pomóc?

      SIEDZIBA

      ul. Eugeniusza Romera 4b
      02-784 Warszawa-Ursynów

       

      E-MAIL

      kontakt@wtrosceoplodnosc.pl

       

      TELEFON

      882 795 099

       

      RODO

      © Fundacja "W trosce o płodność" | KRS:0001002112 | Polityka prywatności  | Projekt i wykonanie Solutions Media