Jak wygląda prawidłowy cykl miesiączkowy?

Etapy cyklu miesiączkowego

Podziałów jest kilka, ale dziś skupimy się na tym:
  • miesiączka – przynajmniej jeden intensywny dzień krwawienia; łącznie z plamieniem rozkręcającym i wyciszającym nie powinna przekroczyć 7 dni.
  • faza płodności – od momentu pojawienia się śluzu szyjkowego do jego ustąpienia; często towarzyszy wzrost popędu seksualnego, lepsze samopoczucie kobiety; nie powinna przekroczyć 8-9 dni.
  • faza poowulacyjna – diametralna zmiana w obserwacjach, często w samopoczuciu, popędzie płciowym; dla dobrego samopoczucia kobiety i stabilności organizmu w utrzymaniu potencjalnej ciąży powinna wynosić ok 12-16 dni.

 

 

Każda z powyższych faz cyklu może wyglądać NIECO INACZEJ u każdej kobiety – może mieć różną ilość dni i jakość obserwacji, może towarzyszyć im różne samopoczucie, ALE są pewne punkty stałe, które nie powinny odbiegać od normy, jak na przykład:

  • intensywność, długość, (nie)bolesność krwawienia miesiączkowego,
  • ilość i jakość śluzu szyjkowego,
  • długość, jakość drugiej faz cyklu (poowulacyjnej),
  • samopoczucie nieodbiegające od zdrowotnej normy w ciągłości całej fazy poowulacyjnej (z wyjątkiem max 3 ostatnich dni).

Prawidłowy przebieg cyklu jest objawem zdrowia kobiety!

Jeśli gdziekolwiek, w którejkolwiek fazie cyklu wystąpią zaburzenia odbiegające od fizjologicznej normy – jest to sygnał naszego ciała, że coś jest nie w porządku. To często wołanie o pomoc, nie tylko samych kobiecych narządów rodnych, ale również tarczycy, jelit, układu nerwowego … a nawet trzustki.

Jak długo trwa prawidłowy cykl miesiączkowy?

28 dniowy cykl to sędziwy mit. Tylko ok. 11% kobiet na świecie, bez ingerencji hormonalnej, regularnie miesiączkuje co 28 dni. Przyjmuje się, że u zdrowej kobiety cykl miesięczny może trwać od 25 do 38 dni.

Istotna nie jest sama długość całego cyklu, ale długość fazy przedowulacyjnej i poowulacyjnej. Faza przedowulacyjna, jest fazą zmienną, zależną od towarzyszącego stresu, intensywnego wysiłku fizycznego, leków, odżywiania czy stanów chorobowych. Faza poowulacyjna powinna być stała. Zatem o długości całego cyklu ostatecznie decyduje długość fazy przedowulacyjnej.

Pierwsza miesiączka pojawia się u dziewczynek między 10-17 rokiem życia.

Średnio kobieta miesiączkuje przez kolejne 36 lat, do ok. 49 roku życia, jednakże są panie, które wejdą w czas menopauzy wcześniej tj. w wieku 37 lat, lub później w wieku nawet 56 lat.

MASZ PYTANIA?

Jak możemy ci pomóc?

SIEDZIBA

ul. Eugeniusza Romera 4b
02-784 Warszawa-Ursynów

 

E-MAIL

kontakt@wtrosceoplodnosc.pl

 

TELEFON

882 795 099

 

RODO

© Fundacja "W trosce o płodność" | KRS:0001002112 | Polityka prywatności  | Projekt i wykonanie Solutions Media