Urofizjoterapia w endometriozie

Znane są trzy typy endometriozy: otrzewnowa, jajnikowa i głęboko naciekająca. Mówi się, że endometrioza dotyczy 6-15% ogólnej populacji kobiet – tyle kobiet jest zdiagnozowanych – co z tymi, które nie znają przyczyn swoich dolegliwości?

Choroba jest związana z objawami bólowymi o charakterze:

  • bólu występującego okresowo przechodzącego w ból ciągły,
  • bolesnych miesiączek,
  • bolesnego współżycia,
  • bolesnego oddawania moczu czy stolca,
  • bólów brzucha i w krzyżu lub
  • przewlekłego bólu w obrębie miednicy.

Dodatkowo mogą też występować objawy z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, takie jak wzdęcia, biegunka czy biegunka na przemian z zaparciami.

    Często endometriozę rozpoznaje się dopiero podczas szerokiego panelu badań diagnostycznych (badanie palpacyjne, laboratoryjne, diagnostyka obrazowa, laparoskopia) oraz wywiadu. NIEKIEDY JEDYNYM OBJAWEM JEST OBNIŻONA PŁODNOŚĆ KOBIETY.

    Nasilenie bólu nie zawsze odzwierciedla stopień ciężkości endometriozy. Tak szerokie spectrum objawów i trudność w diagnostyce powodują, że często jest późno wykrywana.

    Dlaczego urofizjoterapia?

    Komórki endometrium, powodują stany zapalne, a te przyczyniają się do powstawania zrostów i sklejania powięzi w otaczających tkankach. To z kolei, ogranicza ruchomość struktur (np. narządów), blisko których ogniska endometriozy się znajdują. I ten proces dzieje się na okrągło.

    Fizjoterapia czy osteopatia nie spowodują, że ogniska endometriozy znikną. Pomogą jednak łagodzić jej objawy, przyczyniają się do poprawy funkcji narządów, których pracę utrudnia endometrioza. Narzędzia jakimi są dłonie terapeuty normalizują napięcie, uwalniają struktury, wspomagają właściwe odżywienie i ukrwienie (które może być zaburzone przez powstałe zrosty), przez co ZMNIEJSZAJĄ SIĘ DOLEGLIWOŚCI BÓLOWE.
    Praca z przeponą i drenażem całego ciała usprawniają jego ogólne funkcjonowanie – pamiętajmy, że ogniska nie zawsze znajdują się tylko w obrębie miednicy, ale też np. w jamie brzusznej. Praca z oddechem, wyciszeniem układu współczulnego, relaksacja przyczyniają się do większego komfortu życia kobiety.

    Pamiętajcie, jesteśmy jednym ciałem.

    Weronika Falgowska

    mgr fizjoterapii, terapeuta uroginekologiczny

    MASZ PYTANIA?

    Jak możemy ci pomóc?

    SIEDZIBA

    ul. Eugeniusza Romera 4b
    02-784 Warszawa-Ursynów

     

    E-MAIL

    kontakt@wtrosceoplodnosc.pl

     

    TELEFON

    882 795 099

     

    RODO

    © Fundacja "W trosce o płodność" | KRS:0001002112 | Polityka prywatności  | Projekt i wykonanie Solutions Media