Medyczne zastosowanie pigułki antykoncepcyjnej – czy pigułka może „leczyć”?
W dzisiejszych czasach można mówić o zjawisku powszechności stosowania antykoncepcji hormonalnej. Lekarze przepisują pigułki, zarówno na życzenie kobiet, które nie chcą poczęcia dziecka, jak i z tzw. „względów medycznych”. Zastanowmy się zatem czy istnieje medyczne zastosowanie pigułki antykoncepcyjnej? Czy przyjmowanie jej jest bezpieczne dla kobiety, jej przyszłych dzieci i całej rodziny?
Jak działa tabletka antykoncepcyjna?
Na początku warto się zastanowić jak działa tabletka antykoncepcyjna. Aby wywołać efekt zapobiegający poczęciu musi zakłócać naturalny proces wydzielania hormonów odpowiedzialnych za wzrost pęcherzyka owulacyjnego, jego pęknięcie, odbudowę endometrium. Następuje również pogorszenie jakości śluzu szyjkowego, aby ograniczyć transport plemników, oraz osłabienie perystaltyki jajowodów, które są odpowiedzialne za transport zarodka z bańki jajowodu, gdzie dochodzi do poczęcia, do macicy, gdzie następuje zagnieżdżenie poczętego życia. Zadaniem tabletki jest również wycienienie błony śluzowej macicy, aby uniemożliwić implatację zarodka.
Mimo wielokierunkowego działania tabletki, która wycisza hormony, osłabia transport zarodka jajowodem i utrudnia implantację, może dojść do poczęcia i zagnieżdżenia – czasem nieprawidłowego, co skutkuje ciążą pozamaciczną. Natomiast jeżeli nie dojdzie do zagnieżdżenia zarodka w macicy ze względu na zbyt cieńką śluzówkę możemy mówić o wczesnoporonnym działaniu tabletki.
Organizacja CDC podaje, że u kobiet stosujących antykoncepcję doustną hormonalną może dojść do poczęcia w 7% przypadków (https://www.cdc.gov/reproductivehealth/contraception/index.htm).
„Medyczne” zastosowanie pigułki antykoncepcyjnej
Nieprawidłowo działająca gospodarka hormonalna, której towarzyszą często również inne przyczyny, jest źródłem wielu problemów ginekologicznych kobiet. Wykorzystując działanie tabletek, polegające na zahamowaniu wydzielania naturalnych hormonów w cyklu menstruacyjnym, osiąga się uśmierzenie objawów chorób układu rozrodczego, które wracają po odstawieniu pigułek. Taka „terapia” nie jest niczym innym jak maskowaniem i tłumieniem symptomów, bez rzetelnej diagnostyki i prawdziwej terapii. Zatem jeżeli dotyczy Cię jeden z poniższych problemów, pamiętaj, że tabletki antykoncepcyjne nie wyleczą Ciebie:
- nieregularne lub bezowulacyjne cykle,
- zespół policystycznych jajników (PCOS),
- cysty na jajnikach,
- obfite krwawienia,
- endometrioza,
- nieprawidłowe krwawienia z macicy,
- zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS),
- bolesne miesiączki,
- trądzik.
Możliwe skutki uboczne doustnej antykoncepcji hormonalnej
- wstępne (zaliczane do lekkich): nudności, zawroty głowy, cykliczne przybieranie na wadze, nietypowe krwawienia, spadek libido, uczucie emocjonalnego letargu,
- poważne: udary i zakrzepy, nadciśnienie tętnicze, migreny i bóle głowy, stany depresyjne,
- destrukcyjny wpływ na florę bakteryjną jelit, a w konsekwencji deregulacja całego układu immunologicznego organizmu,
- jeżeli dojdzie do poczęcia w czasie lub krótko po stosowaniu pigułek – dziecko rodzi się z nieprawidłową florą bakteryjną (sterylne jelito), której konsekwencjami mogą być: egzema, astma oraz inne alergie, a w niektórych przypadkach duże problemy z nauką (Dr Natasha Campbell-McBride (neurolog, dietetyk), Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS),
- w konsekwencji możliwy negatywny skutek na płodność w późniejszym czasie,
- wzrost ryzyka chorób układu krążenia i nowotworów o (praca zbiorowa red. Ł. Jaraczewskiej, Szkodliwość doustnej antykoncepcji hormonalnej):
- 700% – żylna choroba zatorowo-zakrzepowa,
- 200% – zawał serca,
- 100% – udar mózgu,
- 50% – cukrzyca,
- 30% – rak piersi,
- 320% – rak piersi TNBC (ang. triple-negative breat cancer – jeden z podtypów raka piersi, szczególnie agresywny i trudny do leczenia),
- 300% – rak szyjki macicy,
- 400% – rak wątroby,
- 50% – czerniak złośliwy.
Jeszcze kilka zdań na koniec
Dlatego, aby zwiększyć szansę na zachowanie zdrowia, płodności i uniknięcie niepłodności, nie należy zgadzac się medyczne zastosowanie pigułki antykoncepcyjnej, jako drogi rozwiązywania problemów zdrowotnych kobiety.
Ponadto, wiele chorób układu rozrodczego ma także długoterminowy wpływ na zdrowie. Na przykład zespół policystycznych jajników, nie leczony, może prowadzić do wzrostu ryzyka raka piersi, raka macicy, chorób serca i cukrzycy. Dlatego należy podjąć rzeczywistą diagnostykę i leczenie, aby doprowadzić do trwałego powrotu do zdrowia i uniknąć możliwych negatywnych konsekwencji.
Taką możliwość daje właśnie przyczynowe leczenie chorób ginekologicznych, z wykorzystaniem Naprotechnologii, wraz z prowadzeniem obserwacji cyklu kobiety 😊
Warto zaznaczyć, że prowadzenie prowadzenie obserwacji pozwala poznać swoje ciało, nauczyć się interpretacji objawów płodności oraz uwolnić się od panicznego leku przed poczęciem – jak często mówią same kobiety. Jest wiele nowoczesnych metod, w tym Model Creighton, które dają smak wolności, akceptacji swojego ciała takim, jakie ono jest, bez nieustannej walki z nim przez codzienne zażywanie pigułki.
Chciałabyś rozpocząc tą niesamowią przygodę z Modelem Creighton?
Jeżeli tak to wszystkie szczegóły znajdziesz na naszej stronie www.wtrosceoplodnosc.pl.
A o tym jak zaufać naturalnej metodzie rozpoznawania płodności przeczytasz tu: https://wtrosceoplodnosc.pl/jak-zaufac-naturalnej-metodzie-rozpoznawania-plodnosci/
MASZ PYTANIA?
Jak możemy ci pomóc?
SIEDZIBA
ul. Eugeniusza Romera 4b
02-784 Warszawa-Ursynów, Polska
kontakt@wtrosceoplodnosc.pl
TELEFON
+48 882 795 099
RODO i DSA
© Fundacja "W trosce o płodność" | KRS:0001002112 | Polityka prywatności | Projekt i wykonanie Solutions Media