Jak zaufać naturalnej metodzie rozpoznawania płodności?

Wiele kobiet nawet nie bierze na poważnie naturalnych metod rozpoznawania płodności (czyli NPR – naturalnego planowania rodziny) ze względu na strach i powszechnie panujące przekonanie o nieskuteczności w odkładaniu lub ograniczaniu poczęcia dziecka. Mówi się, że to metoda dla OTWARTYCH, tych którzy lubią być otoczeni gromadką dzieci. Fora internetowe huczą o tym, jak to niespodziewanie kobiety zachodzą w ciążę stosując NPR a renomowani ginekolodzy potrafią skwitować temat krótko – że nie warto bo cykl miesiączkowy wciąż zaskakuje i jest zmienny.

Prawda jest zupełnie inna. Tak piszą użytkowniczki…


Model Creighton stosujemy już 3.5 roku. Po takim czasie mamy już bardzo duża łatwość rozpoznawania płodności i czujemy się w tym bardzo pewnie. Co prawda mój cykl jest regularny i raczej typowy, więc to też na pewno ułatwiło sprawę,  ale z przyjemnością z mężem stwierdzamy, że ten model rozpoznawania płodności jest dla nas bardzo klarowny i przejrzysty. Jeśli chodzi o monitorowanie zdrowia to dzięki temu wykryłam problemy z tarczycą. Gdyby nie Creighton to z całą pewnością byłabym nieświadoma tych problemów zdrowotnych jeszcze przez długi czas, ponieważ w moim przypadku rozregulowane hormony tarczycy nie dawały żadnych „rzucających się w oczy” objawów.  Dzięki Creightonowi bardzo szybko trafiłam pod opiekę endokrynologa i moja tarczyca nie zdążyła zbyt dużo ucierpieć. 

Wraz z mężem już od dłuższego czasu stosujemy Model Creighton, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Poukładał on nasze życie małżeńskie pozwalając nam czerpać większą radość i przyjemność ze współżycia, docenić wzajemną bliskość. Z powodzeniem prowadziłam obserwacje wg Modelu Creighton również w okresie karmienia piersią dwójki naszych dzieci. Dzięki wskazówkom i pomocy instruktora, byliśmy w stanie wraz z mężem (przy założeniu odkładania poczęcia w czasie), wychwycić czas pierwszej owulacji po porodzie oraz zachować możliwość współżycia, również w okresie pierwszych nieregularnych cykli.

Jak widać NPR może być skuteczne, łatwe w nauce i interpretacji, proste w stosowaniu i naprawdę fascynujące.

Wiedza – słowo klucz

Nie zdobędzie się jej podczas jednego spotkania czy jednego cyklu obserwacji. Każde zdobywanie umiejętności czy kompetencji wymaga czasu, i nie inaczej jest z nauką prowadzenia obserwacji cyklu i ich interpretacji. Dlaczego? Dlatego, że wiedza ta obejmuje aż trzy obszary, tak samo ważne i niezbędne, aby naturalne rozpoznawanie płodności mogło być skuteczne:

  • WIEDZA o działaniu cyklu miesiączkowego – ogólna.
  • WIEDZA o zasadach konkretnej metody naturalnego rozpoznawania płodności.
  • WIEDZA o własnym cyklu miesiączkowym.

Jak uwierzyć, że jesteś w stanie wyznaczyć czas płodny i niepłodny w cyklu?

Już w szkole na WDŻ dziewczyny często słyszą, że jedynymi skutecznymi metodami „planowania rodziny” są: pigułka antykoncepcyjna, spirala domaciczna czy prezerwatywa. „Prawda” ta jest powtarzana latami w środkach masowego przekazu, przez lekarzy czy oświecone koleżanki.

W takich okolicznościach jest bardzo trudno zaufać ośmieszanym NATURALNYM METODOM bazującym na obserwacji cyklu.

Tymczasem musimy zdać sobie sprawę, że skuteczność naturalnych metod jest potwierdzona naukowo. Model Creighton został opracowany przez amerykańskiego  lekarza ginekologa prof. Thomas Hilgersa, przebadany na ponad 1.800 parach i ponad 17.000 cykli, z potwierdzoną skutecznością w odkładaniu poczęcia na poziomie 96,8%.

Zatem nie jest to z pewnością metoda prób i błędów lecz metoda, której skuteczność została potwierdzona naukowo, takimi samymi badaniami statystycznymi jakie prowadzi się dla środków antykoncepcyjnych. Warto wiedzieć również, że pierwsze odkrycia naukowe dotyczące przebiegu owulacji miały miejsce już w XVII wieku, czyli za nami już 400 lat obserwacji i wniosków.

Z wiedzy o fizjologii cyklu korzystają nie tylko kobiety obserwujące swój cykl, ale również … producenci antykoncepcji hormonalnej. Celem antykoncepcji jest zablokowanie, owulacji, spowolnienie perystaltyki jajowodów, wycienienie endometrium, czyli wyciszenie hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesów związanych z płodnością kobiety. Czyli antykoncepcja to podanie odpowiednich hormonów w odpowiednim momencie cyklu dla zablokowania owulacji. W pozostałym czasie kobieta przyjmuje „pustą” tabletkę. 

Jak zaufać sobie?

Kilka słów o 3 wspomnianych obszarach WIEDZY…

WIEDZA o fizjologii cyklu miesiączkowego kobiety pozwala zrozumieć, że poszczególne wydarzenia cyklu to sekwencja zdarzeń następujących po sobie, która zawsze przebiega w określonej kolejności, w odpowiedzi na wydzielane hormony. Mimo to, że otaczające nas środowisko zmienia się wpływając negatywnie na nasze zdrowie i prowadząc do zaburzeń hormonalnych, to fizjologia cyklu jest stała. Piszemy o niej na blogu, który właśnie czytasz oraz w mediach społecznościowych.

WIEDZA o zasadach konkretnej metody. Jest kilka naturalnych metod rozpoznawania płodności. Warto dowiedzieć się co podlega ocenie w każdej z nich i podjąć decyzję, która z metod będzie najlepsza dla mnie. Jedną z nich jest Model Creighton, w którym podstawowym źródłem informacji o płodności jest śluz szyjkowy. Nie wymaga on pomiaru podstawowej temperatury ciała oraz położenia szyjki macicy. Niezbędną wiedzę uzyskujesz podczas kursu prowadzonego przez certyfikowanego instruktora (wszystkie szczegóły tutaj https://wtrosceoplodnosc.pl/model-creighton/kurs-nauki-modelu-creightona/).

WIEDZA o Twoim własnym cyklu. Nie zdobędziesz jej w żaden inny sposób, jak prowadząc obserwacje. Z czasem zyskujesz pewność i swobodę. Odkładając poczęcie, na początku możecie korzystać jedynie z fazy poowulacyjnej, wspierając się nawet badaniem progesteronu z krwi, następnie przyjdzie moment pewnej identyfikacji owulacji i badanie progesteronu już nie będzie Wam potrzebne, aż do momentu kiedy uznacie, że jest również dobry czas dla Was w fazie przedowulacyjnej.

Uwierz w siebie!

Przyjrzyj się liście swoich umiejętności i kompetencji. Na pewno są szerokie i różnorodne. Zatem dlaczego umiejętność słuchania sygnałów płynących z Twojego organizmu i ich interpretacji, miałaby być dla Ciebie nie do osiągnięcia?

Rozpoznajesz rodzaje bólu głowy (czy od żołądka, ze zmęczenia lub niewystarczającej ilości wody), kaszlu u przeziębionego dziecka itp. Zatem jesteś również w stanie dobrze obserwować śluz szyjkowy i prowadzić notatki na karcie obserwacji. Notatniki, dzienniki to codzienność wielu kobiet, zatem czemu nie karta obserwacji, będąca dziennikiem ciała …

MOŻESZ, POTRAFISZ, DASZ RADĘ. To kwestia przekonania, tylko Ty możesz je zmienić. TYLKO DECYZJE ZMIENIAJĄ ŻYCIE.

MASZ PYTANIA?

Jak możemy ci pomóc?

SIEDZIBA

ul. Eugeniusza Romera 4b
02-784 Warszawa-Ursynów

 

E-MAIL

kontakt@wtrosceoplodnosc.pl

 

TELEFON

882 795 099

 

RODO

© Fundacja "W trosce o płodność" | KRS:0001002112 | Polityka prywatności  | Projekt i wykonanie Solutions Media