Okiem medyka: dlaczego warto obserwować swoje ciało?

Przede wszystkim, na samym początku, warto wrócić do podstaw: czym dla mnie samej jest płodność?
Płodność, kojarzona przede wszystkim jako możliwość poczęcia dziecka i utrzymania ciąży, zamyka się jedynie w aspekcie prokreacyjnym, czyli starań o ciążę i dalszego jej powodzenia. Jednakże, definiowanie płodności jedynie w tym aspekcie jest mocno ograniczające, dlatego, że… Płodność jest przede wszystkim niesamowitym markerem zdrowia całego organizmu!

Marker (inaczej: biomarker) to biologiczny wskaźnik, informujący o obecności konkretnych zdrowotnych (nie)prawidłowości. Obserwacja płodności, a konkretniej – jej objawów w cyklu miesiączkowym, jest kluczową podstawą zdrowotną nie tylko dla każdej kobiety, ale i narzeczeństw/małżeństw, w myśl wspólnej przyszłej lub obecnej płodności i zdrowia.

Co może być naszym osobistym markerem zdrowia
i płodności?

Przede wszystkim:

  • krwawienie miesiączkowe: jego długość, jakość, bolesność, współwystępowanie plamień,
  • obecność, jakość i ilość śluzu szyjkowego,
  • długość, jakość, samopoczucie fizyczne i psychiczne w II fazie cyklu,
  • regularność konkretnych faz cyklu,
  • obecność nietypowych plamień imitujących prawdziwe krwawienie miesiączkowe
… i wiele innych!

 

Czy obserwując cykl obserwujemy jedynie nasze zdrowie ginekologiczne?

Odpowiedź brzmi NIE – wygląd i jakość zapisywanych markerów zdrowotnych na karcie obserwacji pozwala nam na dogłębną analizę nie tylko wyższych pięter hormonalnych, ale i narządów i układów – zdawałoby się – odległych kobiecym narządom rodnych. Dalekie są jedynie z pozoru – ciało stanowi całość, wobec której zaburzenia w jednym układzie mogą silnie wpływać na pojawienie się nieprawidłowości zupełnie gdzie indziej.
Dlatego warto pamiętać, że zaburzenia cyklu kobiecego mogą świadczyć również między innymi o:
  • zaburzeniach gospodarki cukrowej: PCOS, niepłodność, nadmiar śluzu szyjkowego
  • reakcjach psychosomatycznych (wpływ stresu na cykl): cykle bezowulacyjne, podwójne cykle śluzowe, wydłużenie pierwszej fazy cyklu
  • nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy: bolesne miesiączkowanie, dyspareunia, niedobór śluzu szyjkowego
  • zaburzeniach flory bakteryjnej jelit i pochwy, złe nawykach higienicznych i żywieniowych: częste infekcje intymne, obecność ciągłych „upławów”.

obserwacja cyklu miesiączkowego

Bardzo ciężko jest dokładnie monitorować stan zdrowia polegając jedynie na swojej pamięci lub stosując randomowe aplikacje, nierzadko wyliczające jedynie zdrowotną średnią!

Absolutną podstawą monitoringu zdrowia kobiecego jest poznanie swojego ciała i zapisywanie objawów płodności konkretną, dokładną metodą obserwacji cyklu. Jako położna – miłośniczka zdrowia i płodności, zdecydowanie uważam, że Model Creighton, będąc niesamowicie rzetelną, medyczną metodą zapisywania biomarkerów zdrowia i płodności, nie ma sobie równych.

Pracując na co dzień z kobietami i małżeństwami pragnącymi poznać tajniki zdrowotnych (nie)prawidłowości, nie wyobrażam sobie, aby mogłoby odbywać się to bez DOKŁADNEJ OBSERWACJI SWOJEGO CIAŁA.

Karta cyklu miesiączkowego staje się dzięki temu prawdziwym narzędziem diagnostycznym, swoistą mapą, dzięki której wiemy, w jakim kierunku udać się po najważniejszy dla nas cel: własne zdrowie. Dzięki temu uczymy się odpowiednio reagować na sygnały wysyłane przez nasze ciało, skracając tym samym czas reakcji i zmniejszając ryzyko zdrowotnych niepowodzeń.

Obserwowanie fizjologicznych zmian zachodzących w cyklu miesiączkowym jest najlepszą, medyczną, ekologiczną i najbardziej rzetelną formą monitorowania stanu swojego zdrowia.

Nie zwlekaj – skontaktuj się z instruktorem Modelu Creighton już dziś. 

 

mgr Karolina Gleń

POŁOŻNA

MASZ PYTANIA?

Jak możemy ci pomóc?

SIEDZIBA

ul. Eugeniusza Romera 4b
02-784 Warszawa-Ursynów

 

E-MAIL

kontakt@wtrosceoplodnosc.pl

 

TELEFON

882 795 099

 

RODO i DSA

© Fundacja "W trosce o płodność" | KRS:0001002112 | Polityka prywatności  | Projekt i wykonanie Solutions Media